روش صحیح برنامه ریزی درسی

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 16 آذر 1399
بازدید: 106
روش صحیح برنامه ریزی درسی

یکی از مواردی که باعث موفقیت در تحصیل – افزایش معدل –  یادگیری اصولی – کارایی بالا و … دارد برنامه ریزی صحیح درسی است . البته  برای موفقیت در هر کاری از همه مهمتر موفقیت در تحصیل و یادگیری لزوم آن داشتن یک برنامه ریزی خوب و صحیح است. در این سری از مقالات سایت نوشتارلند به بررسی روش صحیح برنامه ریزی درسی به همراه نکات مهم طلایی آن میپردازیم .  بهتر است قبل از شروع جدولى تهيه نماييد . بطوری که ایام هفته را در سمت راست و در ستون عمودی  و ساعات شبانه روز را در ستون افقی بنویسید  . در ادامه پس از یادگیری روش صحیح برنامه ریزی درسی که در ادامه به آن پرداخته ایم زمان هایی را كه در طول روز بايد به مطالعه اختصاص دهيد مشخص كنيد .

قدم اول : تعیین زمان لازم برای مطالعه

تعیین زمان لازم برای مطالعه

در قدم اول برای روش صحیح برنامه ریزی درسی باید زمان لازم برای مطالعه هر درس یا مبحثی را تعیین کنید با توجه به سختی و مدت زمان لازم برای درس مربوطه بعنوان مثال درس هایی مانند فیزیک – شیمی – زیست نسبت به درس هایی مانند ادبیات – اجتماعی برای یادگیری به زمان بیشتری نیاز دارند . که باید زمان بیشتری را به آنها اختصاص بدهید اما در حالت کلی باید 70 یا ٩٠ دقیقه برای دروس مشکل خود وقت بگذارید .

بهتر است درس‌هایی که به آن ها علاقه دارید در ابتدا و انتهای برنامه ریزی خود قرار بدهید

برای دروس آسانتر زمان کمتر ، در این بین ، ١٥ دقیقه استراحت و دوباره  بعد از 15 دقیقه استراحت شروع دوباره مطالعه و تعیین 70 یا ٩٠ دقیقه درس دوم و الی اخر .

قدم دوم : تعیین مرور کردن و یادداشت برداری

در ادامه روش صحیح برنامه ریزی درسی پس از تعیین دروس لازم برای مطالعه و تعیین وقت های گفته شده باید حتما زمانی را نیز برای مرور و یادداشت برداری اختصاص بدهید . در واقع مرور و یادداشت برداری  که اصول آنرا در مقاله ای با عنوان  مزایا و فواید نوشتن نیز برایتان ذکر کردیم سبب می‌شود تا مطالب – دروس را وارد حافظه بلند مدت خود نمایید. و دروس خوانده شده را براحتی فراموش نکنید . حتما یادداشت برداری و خلاصه مطالبی را که یادگرفته اید بر روی کاغذ نیز بنویسید .

تعیین مرور کردن و یادداشت برداری

قدم سوم : تعیین مسئله درسی و حل آن

پس از تعین زمان و مرور کردن دروس نوبت به چالش کشیدن خودتان است . باید پس از مرور کردن با توجه به درس – فصل مطالعه شده سوالات مورد نظر درس را از معلم خود پرسیده و یا از طریق جستجو در اینترنت پیدا کنید . سپس شروع به حل کردن آنها کنید .

تعیین مسئله درسی و حل آن

قدم آخر : پایبندی به برنامه ریزی

حال که با روش صحیح برنامه ریزی درسی آشنا شدید باید به برنامه ریزی درسی خود پایبند باشید . در واقع  یکی از مهمترین نکات برای یک برنامه ریزی صحیح  پایبندی به برنامه و داشتن پشتکار است . اگر نتوانید به برنامه درسی خود پایاند نباشید نمیتوانید در یادگیری دروستان و کسب دانش موفق باشید . بدین منظور اگر دیدید برنامه  ای را که تعیین کردید خیلی سنگین است، یا ساعات کاری ای که در نظر گرفته اید اصلا زمان کافی ندارد و یا موردی را فراموش کردید دوباره  برنامه ریزی درسی خود را  اصلاح کنید. به آن پایبند باشید .

 

 

برچسب‌ها:

neveshtarland

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

راهنمای خرید از نوشتارلند

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند - گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند-گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند - دنیا اپ

۰۲۱۸۸۹۷۸۳۰۵
با ما در تماس باشید

فروشگاه اینترنتی نوشتارلند، مرکز خرید انواع دفتر های مشق ، دفترهای زبان، دفترهای نقاشی ، دفترهای نت، دفترهای خوشنویسی ، دفترهای شطرنجی، دفترهای یادداشت ،کاغذ کلاسور ، دفترهای حسابداری ، لیبل  و ... میباشد که تمامی دفترها دارای طراحی های منحصربفرد و خاص با جدیدترین متدهای اروپا برای تمامی سنین میباشد . برای اولین بار میتوانید در سایت نوشتارلند سفارش دفتر خود را با تمام جزئیات مربوطه مانند تعداد برگ مورد نظر - نوع رنگ خط مورد نظر - فاصله خطوط دفاتر از هم براحتی خرید و دریافت کنید .
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم نوشتارلند می باشد.
Copyright © 2020 Neveshtarland