زندگی نامه ابوعلی سینا

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 16 آذر 1399
بازدید: 59

ابوعلیِ سینا که نام کامل آن ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا  ابن سینا، است  به نام های ابن سینا، پورسینا نیز معروف است از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌ زمین و جهان غرب به که با نام (Avicenna) امیر پزشکان شناخته شده است . در این سری از مقالات سایت دنیا اپ به زندگی نامه ابوعلی سینا میپردازیم. ابوعلی حسین بن عبد الله بن سینا در سال  ۳۵۹  – ۳۷۰ هجری  در روستایی در حوالی بخارا چشم بر جهان گشود  . پدرش عبد الله  ‏اهل بلخ  و مادرش ستاره نام داشت ، زنی از اهالی روستای افشنه بود . ابوعلی سینا از همان ابتدا در کودکی نبوغ شایانی از خود بروز داد . بطوری که در سن 5 سالگی ، نزد پدر که مردی فاضل بود حساب ، ریاضیات ، رو خوانی قرآن و صرف و نحو ‏زبان عربی می آموخت او از همان ابتدا بسیار با استعداد بود و برای کسب دانش شوق و اشتیاق فراوانی داشت .

زندگی نامه ابوعلی سینا -عبد الله

پس از ‏چندی نیز به مکتب رفت که در آنجا نیز شاگرد ممتاز و باهوش زمانه خود بود . تا آنجا که در ده سالگی قرآن – ادبیات – هندسه – ریاضیات – صرف و نحو عربی را نیز میدانست ، او به طبیعت ‏و گیاهان و حیوانات علاقه خاصی داشت و اوقات فراغت را در دشت و صحرا به جستجو و کسب تجربه می پرداخت . تا آنجا که در  10 سالگی تمام قرآن و صرف و نحو را آموخت و آنگاه به فرا گرفتن منطق و ریاضیات پرداخت. استاد وی در علم ریاضیات در آن زمان  ابو عبدالله ناتلی بود. ابوعلی سینا  به حدی باهوش بود که گاهی در مطالب علمی وجوه تازه ای میافت به طوری که باعث تعجب استاد خود می ‏گشت . ناتلی نیز وی را تشویق به فراگیری علوم و دانش اندوزی میکرد و بدین گونه ابوعلی علم منطق را نیز فرا گرفت .

زندگی نامه ابوعلی سینا -کودکی

این اشتیاق و استعداد و هوش بالای ابوعلی سینا وصف ناپذیر بود تا آنجا که در سن 16 در شانزده سالگی در همه علوم زمانه خود استاد کامل بود . زمانی که به سن 18  سالگی رسید، دیگر احتیاج به خواندن و فراگیری هیچ علمی نداشت؛ چرا که همه علوم را فرا گرفته بود و تنها لازم بود تا فهم خود را لحاظ عمق افزایش دهد تا آموخته های خود را بهتر درک کند.

در اواخر عمر خود یکبار به شاگرد مورد توجه خویش، جوزانی گفت که در تمام مدت عمر، چیزی بیش از آنچه که در هجده سالگی می دانسته، نیاموخته است.

حال مهارت ها – دانش  و از همه مهمتر توانایی های  ابوعلی سینا در پزشکی در این سنین کم زبان زند خاص و عام بود تا آنجا که روزی غلامان امیر به ‏دنبال وی آمدن تا امیررا معالجه کند . ابو علی سینا سابقه بیماری و نشانه های بیماری را که در امیر ظاهر شده بود از ابن خالد  پزشک مخصوص دربار   ‏پرسید .مشخص شد که امیر از مدتی پیش دچار  درد و سوزش شدید معده و حالت تهوع شده  نیز بخشی از بدنش ‏لمس شده است . ابو علی سینا  از روی عوارض بیماری به بیماری امیر پی برد و با بررسی  ظروف مخصوص خوراک امیر  ‏بیماری امیر را مسمومیت ناشی از سرب اعلام  اقدام به  درمان بیماری امیر کرد . ‏ در قبال پاداش بزرگ امیر از وی خواست اجازه ورود و استفاده آزادانه  از کتابخانه سلطنتی بخارا را کرد . چرا ‏که تنها شاهزادگان و بزرگان حق استفاده از ان را داشتند  . کتابخانه بخارا یکی از کاملترین کتابخانه های آن روزگار ایران به شمار میرفت و از اکثر کتابهای قدیمی و ‏کمیاب یک نسخه در آن موجود بود .

زندگی نامه ابوعلی سینا -مکتب

پس از موافقت امیر زمانی که ابوعلی سینا یا ابن سینا به کتابخانه سلطنتی پا گذاشت ، شادی اش از دیدن کتابهای گوناگون موجود در آن بی اندازه بود . در طول سه سالی که ابو علی سینا در آن کتابخانه بود  توانست ادبیات – موسیقی و زوایای مختلف انها به تجربه و تحقیق بپردازد . همچنین فرصت مناسبی پیش آمد تا بر روی نقشه ‏های نجومی منجمان گذشته کار کند  ‏. بعد از گذراندن 3 سال در کتابخانه سلطتنتی که  یک دوره طلایی برای تکامل وی محسوب می شد . در سن بیست سالگی شروع به نوشتن کرد  و  مجموعه ای در ده جلد به نام حاصل و محصول را به رشته تحریر ‏در آورد بعد کتابی در باب اخلاق با عنوان البر و الائم – بی گناهی و گناه – نوشت ، سپس  در باب ‏فلسفه کتابی با نام  حکمت عروضی در بیست و یک جلد را تهیه کرد . در ادامه با سایت نوشتارلند باشید تا به بررسی زوایای دیگر زندگی نامه ابوعلی سینا بپردازیم .

زندگی نامه ابوعلی سینا-کتاب

ابوعلی سینا پس از مرگ پدرش و مشکلات پیش آمده در سال ۳۷۹ دیار خود را ترک راهی سفر شد . در حین سفر با شخصی با نام  ‏ منصور بن عراق برخورد کرد .  کسی که خود از نجیب زادگان و اندیشمندان دربار خوارزم شهر گرکامج در ساحل رود جیحون بود . ابن سینا را به ‏دربار خوارزم دعوت کرد . در دربار خوارزمشاهیان نیز  از ابوعلی ‏سینا که دیگر دانشمند بزرگ آن زمان بود  استقبال گرمی شد . ابو علی سینا برای مدت زمان  سیزده سال در گرگانج ماند و در طول این مدت وقت خود را به تدریس ، تحریر و ‏معالجه بیماران گذراند  . وی در این مدت کتابها و رسالات زیادی به رشته تحریر در آورد که از جمله آنها میتوان ‏رساله ای در مورد نبض به زبان فارسی ، رساله ای در مورد بیهودگی پیش بینی آینده بر اساس حرکت ستارگان به ‏زبان عربی  و قصیده ای در مورد منطق ، کتابی در باب فلسفه  به نام بقاء النفس الناطقه  و رساله ای در باب ‏افسردگی با نام حزن الاسبابه و بسیاری  بسیاری دیگر نوشت ‏.

زندگی نامه ابوعلی سینا -همدان

در سال 406 هجری قمری ابوعلی سینا راهی همدان شد این سفر برای ابن سینا بخت بلندی داشت؛ چرا‌‌‌‌که پس از رسیدن وی به همدان، او را برای درمان امیر شمس الدوله که بیمار شده بود و تمامی پزشکان از معالجه وی ناتوان بودند، دعوت کردند.ابوعلی توانست شمس الدوله را معالجه کند و به همین دلیل چنان مقام والایی  پیدا کرد که عهده دار منصب وزارت گردید . تا چند سال تا هنگام مرگ امیر، عهده دار این وظیفه سنگین بود. پس از مرگ شمس الدوله بخت از وی روی گردانید و چون از ادامه خدمت در منصب وزارت خودداری کرد، او را به زندان انداختند . در زندان کتاب مشهورش شفا را به رشته تحریر درآورد. اما پس از مدتی توانست از زندان فرار کند  با لباس درویشی از همدان گریخت. همچنان با ما باشید تا در زندگی نامه ابوعلی سینا با علت سفرهای آن بیشتر آشنا بشویم

زندگی نامه ابوعلی سینا -گرگانج

ابو علی سینا از همدان به اصفهان که مرکز بزرگی از علم به شمار می رفت و سال ها بود که آرزوی دیدار آنجا را داشت رهسپار شد . در این شهر مورد توجه علاءالدوله قرار گرفت و مدت پانزده سال با آسایش خاطر در آن شهر زندگی کرد. و توانست کتاب شفا را به پایان رساند . سپس تمامی  تجربیات خود در زمینه ‏طب را در کتاب قانون نوشت . کتابی که شامل ۶۵۰ داروی ترکیبی را بیان کرده است. منابع او برای این ترکیب‌ها نیز، علوم سنتی عربی، هندی و یونانی بوده‌اند. او نظرات خود را در مورد این ترکیب‌ها بیان کرده و با بررسی انواع دستور‌های ساخت دارو، در برخی موارد دستور مخصوص به خود را نیز پیشنهاد داده است.

زندگی نامه ابوعلی سینا-کتاب شفا

اما این آسایش خاطر در زندگی را که بعد از مدت ها کسب کرده بود دیری نپایید چرا که یک بار اصفهان در معرض حمله مسعود غزنوی یعنی فرزند سلطان محمود غزنوی قرار گرفت ، در این حمله بعضی از آثار مهم این حکیم  و دانشمند بزرگ از میان رفت . این امر ضربه بزرگی برای وی بود  علاوه بر آن، بیماری قولنج نیز آزارش می داد. به همین دلیل، دوباره به همدان بازگشت . شروع به مطالعه – تحقیق کرد تا آنجا که دوستان و شاگردانش او را به ارامش و کار کمتر دعوت میکردند .  اما او اعتقاد داشت زندگی کوتاه و وسیع بهتر از زندگی طولانی و محدود است . به همین دلیل هیچ گاه دست از یادگیری برنداشت تا آنجا که دیگر فقط مرگ توانست حریف عظم راسخ و بزرگ این دانشمند – حکیم و فیلسوف بزرگ دنیا بشود . سرانجام در دوم تیر سال ۴۱۶ هجری شمسی در سن ۵۷ سالگی در ماه رمضان قمری از دنیا رفت و در همدان به خاک سپرده شد پایان زندگی نامه ابوعلی سینا بود .

زندگی نامه ابوعلی سینا-نوشتارلند

برچسب‌ها:

neveshtarland

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

راهنمای خرید از نوشتارلند

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند - گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند-گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن نوشتارلند - دنیا اپ

۰۲۱۸۸۹۷۸۳۰۵
با ما در تماس باشید

فروشگاه اینترنتی نوشتارلند، مرکز خرید انواع دفتر های مشق ، دفترهای زبان، دفترهای نقاشی ، دفترهای نت، دفترهای خوشنویسی ، دفترهای شطرنجی، دفترهای یادداشت ،کاغذ کلاسور ، دفترهای حسابداری ، لیبل  و ... میباشد که تمامی دفترها دارای طراحی های منحصربفرد و خاص با جدیدترین متدهای اروپا برای تمامی سنین میباشد . برای اولین بار میتوانید در سایت نوشتارلند سفارش دفتر خود را با تمام جزئیات مربوطه مانند تعداد برگ مورد نظر - نوع رنگ خط مورد نظر - فاصله خطوط دفاتر از هم براحتی خرید و دریافت کنید .
تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم نوشتارلند می باشد.
Copyright © 2020 Neveshtarland